Rozhovor s Veronikou Chramostovou
13
dub
0
Talentproart Talentproart Blog Home
Rozhovor s Veronikou Chramostovou

Pár otázek pro rybářkou a čerstvě i spisovatelku Veronikou Chramostovou, kterou můžeme směle nazývat "Otou Pavlem v sukních". S autorkou se známe osobně delší dobu, proto je veden neformálně, jako bychom si povídali u vody. Představte si šumění jezu, kvákání žab a šplouchání vyskakujících kaprů a začtěte se přitom do pohodového rozhovoru s Veronikou.  

Nedávno vyšla Tvoje knižní prvotina „Tiché bláznovství v sukni, můžeš čtenářům knihu blíže představit?

Kniha představuje soubor povídek od vody, v nichž se snoubí téma rybaření a adrenalinu kolem něj spolu se samotnou láskou k přírodě. Jako nit z pavučiny se pak všemi povídkami prolíná láska s úctou k mému muži jakožto parťákovi, s kterým mohu svůj letitý koníček sdílet a prožívat.

Kniha je svým tématem rybaření cílena zejména na muže - rybáře, proč by si měly přečíst knihu i ženy?

Samotná kniha je cílena na obě genderové skupiny, to pouze téma rybařiny je zastoupeno více muži, než ženami. A je to škoda. Právě proto bude pro muže zajímavé objevovat zas a znovu, že se nejedná o ryze klučičí disciplínu. Stejně tak ženy si mohou v tématech najít své a třeba se inspirovat, jak se dá rybařina dělat autenticky a bez předsudků. Obě skupiny pak mohou z příběhů nacítit, že sdílení koníčku v páru je mnohem silnější prožitek, než když si každý jde po svém.

V čem je žena – rybářka jiná než muž rybář?

Netuším. Nikdy jsem se neporovnávala s muži, naopak to genderové dělení mi moc nesedí. Když se na sebe podívám v tématu rybařiny, jsem to mnohdy já, kdo má větší potřebu se proměnit v lovce, než můj muž, který patří mezi klasické rybáře. Nevím, jestli je to mým ženstvím nebo tím, kým jsem jako člověk, ale mnohdy si připadám autentičtější a méně řeším, jestli je ryba velká nebo malá. Nemám potřebu soutěžit. Mám potřebu lovit a ulovit a u toho prožít fajn den s člověkem, který je mi parťákem.

Co pro Tebe bylo hlavním impulsem napsat právě tuto knihu.

Rozhovor s kolegou z práce. Kolega, taky rybář a souběžně člen mého pracovního týmu, mi jednoho dne při vyprávění si některých dílčích zážitků od vody řekl, jestli bych to nechtěla sepsat, že se mu líbí můj smysl pro humor a rybářských knih tohoto druhu není na trhu moc. Nejprve jsem si myslela, že si dělá legraci, ale když to zopakoval po několikáté, řekla jsem si, že se má zkusit všechno a pokud bude existovat jediný rybář nebo rybářka, kterému to rozveselí den, vyplatí se to.

Jedná se o Tvoji knižní prvotinu, psala jsi takříkajíc z čisté vody nebo máš za sebou nějakou jinou literární průpravu?

Co to je literární průprava. Pokud by se za to dalo považovat tu a tam přispění nějakým článkem do zájmových skupin, pak ano. Ale řekla bych, že jsem na to šla literárně nepolíbena. Nejdřív jsem si přečetla několik publikací typu „Jak psát knihu“ a došla jsem k závěru, že nejlepší bude, když budu sama sebou a nebudu se zbytečně šroubovat do pouček, které mi nesedí. Připravila jsem si koncept, který představoval celkovou nit knihy, kterou jsem chtěla udržet a tu jsem osadila povídkami tak, jak jsem je zažila a jak je cítím. V každé povídce jsem pak chtěla udržet hlubší podtext nejen vyprávění s popisem rybařiny samotné, ale celkové atmosféry a nálady, která plyne ze sdílení.

Chystáš nějakou další knihu?

Paradoxně v tomtéž roce jsem napsala ještě jednu knihu, odbornou, ze své profese, spolu s kolektivem autorů. Měla jsem tak možnost si vyzkoušet psaní sólo i psaní ve skupině. Obě varianty jsou drsná práce. Mám hlubokou úctu ke všem lidem, co se odhodlají něco napsat a dotáhnout to do konce. A jestli se chystám na další? Ano. Jak profesní, tak možná i z privátní sféry. A jestli bude o rybách? Možná.

 

Inspirovala ses při psaní jinými autory nebo jsi raději kráčela svou vlastní cestou?

Mám strašně ráda Jamese Herriota a jeho styl humoru, zejména toho sám ze sebe. Pokud bych ukazovala na někoho, kdo mne inspiroval, pak právě on, ale to už dávno před tím, než jsem překročila práh dospělosti. Snažila jsem se být taková, jaká jsem, autentická.

Jak Tebe a obecně ženy přijímají muži – rybáři?

Jak přijímají mne, to netuším. Neptala jsem se.  Ano, někdy jsem si všimla, že na mne hledí s údivem, co u vody dělám. Někdy naopak se zájmem.  Je to disciplína, kde žen mnoho není. A je to škoda. Mnohdy jsem měla pocit při „prvním kontaktu“ s cizími rybáři, že jsou uzavření, studení a trochu hledí s despektem. Ale protože mi je docela fuk, jestli druhým přijdu jako cvok nebo ne (a ani se nedivím mnohdy, že ano), tak přijde i druhý kontakt, třetí … a v něm je naopak poznat, že všem těm mužům chybí ženský prvek jako sůl. A opravdu nemám na mysli přihlouplé stylizace žen v plavkách s bujným poprsím a prutem v ruce. To je jen trapná póza, která ženy zbytečně řadí někam, kde by rozhodně nemusely být. Vše je o sdílení a touze, lovit, ulovit a mít si s kým o tom pokecat.

První vydanou knihou pozvolna pronikáš do světa knižního trhu, překvapuje Tě v tomto světě něco?

Ano. Jaká je to dřina. Něco napsat, i když nemám zrovna den. Umět to udělat tak, abych měla inspiraci kdykoliv. Mít dost sebekázně a disciplíny na dotažení věcí hned. Že šichta teprve začíná poté, co je odevzdán rukopis. A že rozhodně nekončí, když vyjde první výtisk. Knihy musí mít člověk rád, aby je mohl psát. Není to disciplína na obživu.  Je to krásný koníček. Jsem ráda, že jsem ho mohla okusit a ještě raději, že v něm mohu pokračovat.

Jakého úlovku si nejvíce považuješ? 

Jak jsem řekla, nesoutěžím, ryby neměřím ani nevážím. Líbí se mi, když chytnu různé druhy a mohu se tak dozvídat o přírodě kolem sebe. Ale nejvíc si považuji toho, že jsme s mužem ulovili jeden druhého.

Prozradíš své nejoblíbenější rybářské místa?

Je jich víc. Většina je dnes už ze soukromých revírů kolem Prahy a Táborska. Na nich víme, že chytneme i v omezeném čase, který vyšetříme. Ze státních pak máme rádi  Otavu. Naprosto mi pak učarovala Skalice, což je lovecký paradox, protože na ní stále mnoho ryb vzhledem k její minulosti není. Ale to ticho a příroda jsou prostě úžasné.

 

Knihu Veroniky Chramostové si můžete objednat za akční cenu zde:


Prohlédnout si knihu

 

Tiché bláznovství v sukni